Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by Dantε »

Μιας και δεν ειδα σχετικο θεμα ειπα να το κανω...
Εφτασα το λοιπον 4ο ετος και πρεπει να διαλεξω κατευθυνση.
Εαν καποιος ξερει ας μας πει(καθως πιστευω οτι πολλους θα ενδιαφερει) τις δυσκολιες της καθεμιας,το αντικειμενο της,πληροφοριες κτλ.
και εαν καποιος ξερει ειδικοτερα,καμια πληροφορια για τις ομαδες μαθηματων.
Σκεφτομαι να παω παραγωγης.τιποτα πληροφοριες το λοιπον?
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by ιστορικός mech-eng »

εχω ακουσει οτι οι κατασκευαστες ειναι αρκετα απαιτητικοι ,καθως εχουν ολα τα καλα παιδια του εμπ (κυριακοπουλο ,κωστοπουλο , παπαδοπουλο) αλλα εγω δεν πτοουμαι!τωρα για τις υπολοιπες δεν εχω ασχοληθει ,αλλα παντως ο τομεας επιγειων και εναεριων μεσων για μενα ειναι τουλαχιστον τρομακτικος με γιαννακογλου και απειρα ρευστα....
μια ερωτηση : την κατευθυνση την δηλωνουμε κατα την δηλωση των μαθηματων στην αρχη του εξαμηνου?ή πρεπει να παμε στην γραμματεια ?
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by who »

Όταν θα πας να κάνεις ηλεκτρονικά την δήλωση των μαθημάτων, σου βγάζει επιλογή κατεύθυνσης.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by Adramelch »

Κατά τη δήλωση.

Αναφορικά με τις κατευθύνσεις, είστε πλέον σε ένα σημείο που έχετε δει όλα τα είδη οπότε είναι θέμα του τι σας άρεσε περισσότερο.

-Θερμοδυναμική, ατμοί, ΜΕΚ, Ρευστά; Ενέργεια
-Στροβιλά, κάποια υλικών, αεροδυναμικές και τα ρέστα; Εναέριων και επίγειων
-ΟΠΔΕ, Επιχειρησιακή, Τεχνοοικονομικές μελέτες; Παραγωγής
-ΣΑΕ, Κυκλώματα, Δυναμική, Στοιχεία; Κατασκευαστής

Από ίδια εμπειρία, Ενέργεια είναι η πιο εύκολη, κυρίως γιατί κάθεσαι μέσα στο εξάμηνο και απαιτεί διάβασμα στην εξεταστική, με κανά δυο της πλάκας μαθήματα ανά εξάμηνο. Αλλά η συμβουλή είναι να πάρετε αυτό που σας αρέσει. Άμα ασχοληθείς σοβαρά, όλες οι κατευθύνσεις είναι εύκολες συγκριτικά με το γαμήσι που φάγατε στο 3ο έτος.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
gabrielknight
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 157
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by gabrielknight »

ιστορικός mech-eng wrote:αλλα παντως ο τομεας επιγειων και εναεριων μεσων για μενα ειναι τουλαχιστον τρομακτικος με γιαννακογλου και απειρα ρευστα....
O γιαννακογλου δεν κανει καποιο μαθημα στον τομεα...εκτος αν αλλαξε κατι φετος.Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα και τα δυσκολοτερα θα ελεγα οτι ειναι ρευστα2 και σαε2 τα οποια εχουν κι οι κατασκευαστες...περι ορεξεως βεβαια... :lol:
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by ιστορικός mech-eng »

gabrielknight wrote:
ιστορικός mech-eng wrote:αλλα παντως ο τομεας επιγειων και εναεριων μεσων για μενα ειναι τουλαχιστον τρομακτικος με γιαννακογλου και απειρα ρευστα....
O γιαννακογλου δεν κανει καποιο μαθημα στον τομεα...εκτος αν αλλαξε κατι φετος.Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα και τα δυσκολοτερα θα ελεγα οτι ειναι ρευστα2 και σαε2 τα οποια εχουν κι οι κατασκευαστες...περι ορεξεως βεβαια... :lol:

μαλιστα ,νομιζα οτι εκανε μαθηματα...
παντως τα ρευστα δεν τα πολυσυμπαθω ,και ξερω οτι οι αεροναυπηγοι εχουν περισσοτερα!
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by jobo »

παιζει καποιον σημαντικο ρολο ποια κατευθυνση θα ακολουθησεις π.χ. στο βιογραφικο σου ή μετεπειτα στη δουλεια σου?θα σου πει ο αλλος ''αα εσυ εισαι παραγωγης ενω εγω θελω στη δουλεια κατι σχετικο με ενεργεια?αναγραφεται στο πτυχιο?π.χ. μηχανολογος μηχανικος με εξειδκευση στην ενεργεια...ή ειναι στην τελικη, επιλογη μαθηματων και γνωσεων αναλογα με τα ενδιαφεροντα
User avatar
xbasher
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 92
Joined: Mon May 03, 2010 7:10 pm

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by xbasher »

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι αναγράφεται στο πτυχίο ποιον κύκλο ακολούθησες. Τώρα όσον αφορά το πρώτο, έχω ρωτήσει καθηγητή και μου έχει πει "Πάρε ότι σου αρέσει, ξέρω πολλούς συναδέφους που τελείωσαν επίγειων και εναέριων και ασχολούνται π.χ. με κλιματισμό"
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by Kuchiki_Byakuya »

xbasher wrote:Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι αναγράφεται στο πτυχίο ποιον κύκλο ακολούθησες
εγώ έχω ακούσει πολλές φορές ότι δεν αναγράφεται.

jobo wrote:παιζει καποιον σημαντικο ρολο ποια κατευθυνση θα ακολουθησεις π.χ. στο βιογραφικο σου ή μετεπειτα στη δουλεια σου?θα σου πει ο αλλος ''αα εσυ εισαι παραγωγης ενω εγω θελω στη δουλεια κατι σχετικο με ενεργεια?αναγραφεται στο πτυχιο?π.χ. μηχανολογος μηχανικος με εξειδκευση στην ενεργεια...ή ειναι στην τελικη, επιλογη μαθηματων και γνωσεων αναλογα με τα ενδιαφεροντα
δεν μετράει ο τίτλος και το πτυχίο, μετράει αυτό που ξέρεις να κάνεις. και ειδίκευση στην ενέργεια να έχεις αν δεν μπορείς να υπολογίσεις ένα κύκλωμα με ρευστό δεν έχεις τίποτα. κανένας δεν σε πληρώνει για να λέει ότι έχει έναν μηχανικό μετσοβίου στη δουλεία του, σε πληρώνει για να κάνεις κάτι και αυτό το κάτι να λειτουργεί.

σίγουρα επιλογή με βάση τα ενδιαφέροντα και τα μαθήματα που σου αρέσουν.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by ShadowMech »

Ειμαι ενεργεια. Αν και στον κορμο εχει καποια ωραια μαθηματα μετα γαμιεται. Κακοστημενα μαθηματα, με αρχαια γνωση, βαριεστημενοι καθηγητες με ελαχιστες εξαιρεσεις. Και πραγματα που δυσκολα χρειαζονται εξω.

Πηγαινετε παραγωγης. η πιο πρακτικη κατευθυνση, με αρκετους σοβαρους και καβλωμενους καθηγητες. Θα μαθαιτε πραγματα που θα σας χρειαστουν και εξω, και ειναι γενικα γνωση σημερινη και οχι του 80.

Αν ειστε πολυ hardcore μηχανολογαρες ΚΑΙ γουσταρετε το αντικειμενο των κατασκευαστων τοτε πατε εκει. Αλλιως παραγωγης.

Για αεροναυπηγουυς δεν εχω αποψη.

Τα μαθηματα που εχετε περασει θα τα στειλετε οταν κανετε αιτηση για μεταπτυχιακο οποτε ναι επηρεαζει. Και σε γνωστες σχολες οπως αυτη που ειμαστε η "πιατσα" ξερει τι παιζει, και ακομα και αν δεν πειτε πιθανοτατα να σας ρωτησουν την κατευθυνση που ακολουθησατε.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”