«ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ» ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ CERN!!!

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

«ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ» ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ CERN!!!

Post by fentayeen »

Επιστήμονες του CERN ανακοίνωσαν σήμερα ότι κατέγραψαν υποατομικά σωματίδια τα οποία ξεπέρασαν την ταχύτητα του φωτός, εύρημα που αν επαληθευτεί θα σημάνει την ανατροπή ενός εκ των βασικών νόμων του σύμπαντος.
Περίπου 15.000 δέσμες νετρίνων - μικροσκοπικών σωματιδίων που διαποτίζουν το σύμπαν - απελευθερώθηκαν σε διάστημα 3 ετών από το CERN προς το εργαστήριο του Gran Sasso 730 χλμ. μακριά, όπου εντοπίστηκαν από γιγαντιαίους ανιχνευτές.

Το φως θα είχε καλύψει τη συγκεκριμένη απόσταση σε περίπου 2,4 χιλιοστά του δευτερολέπτου, αλλά τα νετρίνα έφτασαν σε 60 νανοδευτερόλεπτα ή 60 δισεκατομμυριοστά του δευτερολέπτου νωρίτερα.

Ο εκπρόσωπος των ερευνητών Αντόνιο Ερεντιτάτο δήλωσε στο πρακτορείο ειδήσεων Reuters ότι οι μετρήσεις που καταγράφηκαν τα τελευταία τρία χρόνια έδειξαν ότι νετρίνα κινούνταν με ταχύτητα 60 νανοδευτερολέπτων, γρηγορότερα απ' ότι το φως. "Έχουμε μεγάλη εμπιστοσύνη στα αποτελέσματά μας.Έχουμε ελέγξει και ξαναελέγξει για οτιδήποτε δεν θα επιβεβαίωνε τα στοιχεία μας, αλλά δε βρήκαμε τίποτα. Τώρα ζητούμε από συναδέλφους να τα ελέγξουν ανεξάρτητα", πρόσθεσε ο ίδιος.

Σε περίπτωση που τα ευρήματα επιβεβαιωθούν, τότε η ανακάλυψη θα ανατρέψει τη θεωρία της σχετικότητας που διατύπωσε ο Άλμπερτ Αϊνστάιν το 1905 και υποστήριζε ότι η ταχύτητα του φωτός είναι μια "κοσμική σταθερά" και τίποτα στο σύμπαν δεν θα μπορούσε να ταξιδέψει γρηγορότερα.

πηγή : Enet.gr
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: «ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ» ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ CERN!!!

Post by Adamaklas »

Η θεωρια της σχετικοτητας οπως διατυπωθηκε απο τον αινσταιν , δεν αποκλειει ταχυτητες μεγαλυτερες του φωτος... ποσο μαλλον τις υποστιριζει με τους κωνους φωτος του Minkowski...

απλα αναφερει οτι στον ευκλειδιο 3σδιαστατο χωρο που ζουμε οι αισθησεις μας αντιλαμβανονται οτι το μεγιστο πηλικο της θεσης και του χρονου ειναι 300.000χμ/s για να μην υπερβουμε σε καταστασεις μη ευκλειδιου χωρου που επικρατουν στην πραγματικοτητα.

Ααααχ δεν θα τους πιασουμε μια μερα αυτους τους παραφρωνες δημοσιογραφους ?!?!

Μην ανησυχεις χαρη! εχουμε ακομα μια διασταση να ανακαληψουμε! ( οποιος πει εχουμε αλλες 8, και πραγματικα ξερει γιατι να μου στειλει pm να γνωριστουμε χαχααχαχ)

Edit : Σορρυ που γινομαι ακομα πιο νερντουλας, κατι πραγματικα παρα φυσην μου.
Αλλα εχουν βρεθει και πειραματικα ποοολυ πιο παλια ταχυτητες μεγαλυτερες του φωτος, οπως αυτες με το πειραμα των συσχετισμενων φωτονιων στην ελβετια... και μιλαμε για ταχυτητα 450εκατ χμ/δευτερο :)
αλλα τοτε δεν ειχαμε e-net και γαμαουα δημοσιογραφους για να μας πουνε οτι ανακαλυψαν το εξκαλιμπερ !:P
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
trelomhxmhx
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 339
Joined: Wed Feb 03, 2010 3:12 am

Re: «ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ» ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ CERN!!!

Post by trelomhxmhx »

την "είδηση" την άκουσα και 'γω σήμερα

αλλά έτσι όπως βγαίνει είναι όντως για γέλια

αντί να πουν <<ανακαλύφθηκε ότι τα νετρίνο "τρέχουν" πιο γρήγορα από το φως>> που στην πράξη (όχι στα χαρτιά) είναι κάτι νέο
είπαν <<ανακαλύφθηκαν νέα σωματίδια τα νετρίνο....>>
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: «ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ» ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ CERN!!!

Post by fentayeen »

Adamaklas wrote:Η θεωρια της σχετικοτητας οπως διατυπωθηκε απο τον αινσταιν , δεν αποκλειει ταχυτητες μεγαλυτερες του φωτος... ποσο μαλλον τις υποστιριζει με τους κωνους φωτος του Minkowski...

απλα αναφερει οτι στον ευκλειδιο 3σδιαστατο χωρο που ζουμε οι αισθησεις μας αντιλαμβανονται οτι το μεγιστο πηλικο της θεσης και του χρονου ειναι 300.000χμ/s για να μην υπερβουμε σε καταστασεις μη ευκλειδιου χωρου που επικρατουν στην πραγματικοτητα.

Ααααχ δεν θα τους πιασουμε μια μερα αυτους τους παραφρωνες δημοσιογραφους ?!?!

Μην ανησυχεις χαρη! εχουμε ακομα μια διασταση να ανακαληψουμε! ( οποιος πει εχουμε αλλες 8, και πραγματικα ξερει γιατι να μου στειλει pm να γνωριστουμε χαχααχαχ)

Edit : Σορρυ που γινομαι ακομα πιο νερντουλας, κατι πραγματικα παρα φυσην μου.
Αλλα εχουν βρεθει και πειραματικα ποοολυ πιο παλια ταχυτητες μεγαλυτερες του φωτος, οπως αυτες με το πειραμα των συσχετισμενων φωτονιων στην ελβετια... και μιλαμε για ταχυτητα 450εκατ χμ/δευτερο :)
αλλα τοτε δεν ειχαμε e-net και γαμαουα δημοσιογραφους για να μας πουνε οτι ανακαλυψαν το εξκαλιμπερ !:P
Αδαμακλα μπορεις να παραθεσεις καποιο λινκ που να αναφερεται στο πειραμα αυτο που λες γιατι δεν βρηκα κατι..
ball38
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 381
Joined: Mon Feb 08, 2010 8:19 pm

Re: «ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ» ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ CERN!!!

Post by ball38 »

Ο εκπρόσωπος των ερευνητών Αντόνιο Ερεντιτάτο δήλωσε στο πρακτορείο ειδήσεων Reuters ότι οι μετρήσεις που καταγράφηκαν τα τελευταία τρία χρόνια έδειξαν ότι νετρίνα κινούνταν με ταχύτητα 60 νανοδευτερολέπτων, γρηγορότερα απ' ότι το φως

:roll:
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: «ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ» ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ CERN!!!

Post by Don Molina »

Image

http://xkcd.com/


Adamaklas, αν έχω καταλάβει σωστά (που δεν είμαι σίγουρος ότι έχω), οι επιπλέον διαστάσεις "χάνονται" λόγω μακροσκοπικής οπτικής του πράγματος και στην ουσία βρίσκονται "διπλωμένες" μέσα στις 4 που αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος.

Σκέψου ένα επίπεδο με πεπερασμένο πλάτος, αλλά άπειρο μήκος. Όταν απομακρυνθείς αρκετά το πλάτος εξαφανίζεται, κι εσύ παρατηρείς πλέον μία ευθεία. Νομίζω παρόμοιο παράδειγμα χρησιμοποιεί κι ο Hawking στο Χρονικό του Χρόνου (πάνε χρόνια που το διάβασα).
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: «ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ» ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ CERN!!!

Post by katsanetrino »

Adamaklas wrote:Η θεωρια της σχετικοτητας οπως διατυπωθηκε απο τον αινσταιν , δεν αποκλειει ταχυτητες μεγαλυτερες του φωτος... ποσο μαλλον τις υποστιριζει με τους κωνους φωτος του Minkowski...
Η ειδική σχετικότητα, όπως διατυπώθηκε από τον Αϊνστάιν, ορίζει αξιωματικά ότι τίποτα δεν μπορεί να ξεπεράσει την ταχύτητα του φωτός και ότι αυτή έχει ένα άνω όριο. Τώρα τους κώνους τους εισήγαγε ο Minkowski αργότερα ως το μαθηματικό υπόβαθρο της ΕΣ και παρουσιάζουν αυτό ακριβώς το φαινόμενο, ότι δηλαδή τίποτα δε μπορεί να ταξιδέψει ταχύτερα από το φως και όλα πρέπει να συμβαίνουν μέσα στον κώνο. Η γενική σχετικότητα δε, αν και δεν το ορίζει πάλι ρητά, το δέχεται.

Οι επιπλέον διαστάσεις και συνεπώς η δυνατότητα να υπάρχουν σωματίδια που μπορούν να κινούνται έξω από τους κώνους μπήκαν στο παιχνίδι πολύ αργότερα και ο Αϊνστάιν δεν είχε καμία σχέση αφού μας είχε αφήσει χρόνους :P
Παρ' όλα αυτά δεν υπάρχει ακόμη πειραματικά θεμελιωμένη θεωρία που να αποδεικνύει τα παραπάνω. Όλες οι μέχρι τώρα προσπάθειες στα πειράματα έδιναν ταχύτητες είτε ίσες είτε λίγο πάνω από την ταχύτητα του φωτός. Οι δεύτερες ποτέ δεν άντεξαν σε περαιτέρω πειραματικό έλεγχο.
Adamaklas wrote:Αλλα εχουν βρεθει και πειραματικα ποοολυ πιο παλια ταχυτητες μεγαλυτερες του φωτος, οπως αυτες με το πειραμα των συσχετισμενων φωτονιων στην ελβετια... και μιλαμε για ταχυτητα 450εκατ χμ/δευτερο :)
Seriously γιατί η ταχύτητα είναι εξωπραγματική;(450.000.000 km/s :shock: ) Για στείλε link.
DeterministiC OR StochastiC
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: «ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ» ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ CERN!!!

Post by Adramelch »

Don Molina wrote: Adamaklas, αν έχω καταλάβει σωστά (που δεν είμαι σίγουρος ότι έχω), οι επιπλέον διαστάσεις "χάνονται" λόγω μακροσκοπικής οπτικής του πράγματος και στην ουσία βρίσκονται "διπλωμένες" μέσα στις 4 που αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος.

Σκέψου ένα επίπεδο με πεπερασμένο πλάτος, αλλά άπειρο μήκος. Όταν απομακρυνθείς αρκετά το πλάτος εξαφανίζεται, κι εσύ παρατηρείς πλέον μία ευθεία. Νομίζω παρόμοιο παράδειγμα χρησιμοποιεί κι ο Hawking στο Χρονικό του Χρόνου (πάνε χρόνια που το διάβασα).
Ναι, η επικρατούσα θεωρία αυτή είναι. Για να γίνει καλύτερα αντιληπτή, υπάρχει το εξής παράδειγμα:

Μια πετονιά, εμείς τη θεωρούμε ότι πρακτικά εκτείνεται σε μία διάσταση (αν είναι ευθεία τεντωμένη). Ένας πολύ μικρότερος οργανισμός τη βλέπει τρισδιάστατα. Πολύ εκλαϊκευμένο αλλά εμένα με βοήθησε να καταλάβω τι εννοούν.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
tony gian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 28
Joined: Mon Nov 08, 2010 11:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: «ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ» ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ CERN!!!

Post by tony gian »

-----------------------------------------------------------------------------------


Ξυπνείστε παιδιά, ο τίτλος ειναι μια μαλακία.Για όσους δε το ξέρουν, θεωρίες και αρχές με τόσο μεγάλη επιστημονική εφαρμογή και αλήθεια δεν ανατρέπονται.ϊσως απλά να προστεθούν στοιχεία στη θεωρία,όπως έγινε και με νευτώνεια μηχανική-κβαντομηχανική.Ανατράπηκε ποτέ ο νεύτωνας και δε το ξέρω??απλά συμπληρώθηκε!!!!!
tony gian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 28
Joined: Mon Nov 08, 2010 11:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: «ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ» ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ CERN!!!

Post by tony gian »

HarisSukhoi wrote:Ρε συ γελάμε με τους άμπαλους ''δημοσιογράφους'', όπως κι εσύ.
ΤΟ κακό με τους δημοσιογράφους είναι ότι επειδή αναμασούν πληροφορίες νομίζουν ότι είναι γιατροί,αστυνομικοί , φυσικοί και πολλά άλλα...Και πολυς κόσμος δυστυχώ κρέμεται από τα χείλη τους
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”