Γερμανια και Ναζισμος

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by Enositis »

curious wrote:Πάντως εμείς εδώ τόσο ακραία φαινόμενα δεν έχουμε.Δεν πολυταιριάζουν στη φυσιογνωμία μας, αν και τώρα τελευταία οι μετοχές της Χρυσής Αυγής ανεβαίνουν.Όπως και η έκφραση "Μια δικτατορία χρειαζόμαστε" έπαιζε αρκετά και σε άτομα πάνω-κάτω στην ηλικία μας.Θυμάμαι την άκουγα πολύ το 2008 βέβαια πλέον ακούγεται αρκετά σπανιότερα.
Δε νομίζω φίλτατε.Η ιδεα αυτη αυγατιζει...το θέμα ειανι αν θα πραγματωθει
User avatar
curious
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 79
Joined: Sat Nov 20, 2010 1:57 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by curious »

H ιδέα αυτή πάντα υποβόσκει απλά αποκτά ισχύ και εκδηλώνεται σε περιόδους κρίσεων.Το θέμα είναι αν είναι "συμφέρον" να εκδηλωθεί με την έννοια της απώλειας βοήθειας και υποστήριξης από ξένα κράτη.Όσο υπάρχει Ε.Ε. -τονίζω το όσο- δεν είναι συμφέρον σε καμιά χώρα γιατί θα βρεθεί εκτός ένωσης,αν όμως όπως φαίνεται η ένωση διαλυθεί πολλά θα δουν τα μάτια μας ιδίως σε χώρες με παραδοσιακά ταραγμένη πολιτική ζωή.Ωστόσο,σε σχέση με άλλες χώρες οι δικτατορίες στην Ελλάδα ήταν σχετικά βραχύβιες.Όμως ήταν πολλές.
H κοινή λογική -που κάποτε ήταν διευθύντρια σχολείου-έχει πεθάνει στα σχολεία μας. Η επιστήμη,η κόρη της,τη σκότωσε για να δει από τι είναι φτιαγμένη
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by misfit »

curious wrote:αν όμως όπως φαίνεται η ένωση διαλυθεί
:shock: :shock: :shock:
Πού το στηρίζεις αυτό συνάδελφε?
Ν'αλλάξει λίγο η μορφή της μου φαίνεται κάπως πιθανόν,αλλά να διαλυθεί πολύ δύσκολο..
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”